Northeast Missouri is well represented on the 2015 All State High School Football Teams as selected by a statewide panel of writers and football broadcasters.

Class 1 First Team
Offense
QB: Connor Basler, Valle Catholic, Sr., 6-1, 170
AP: Jared Best, Marceline, Sr., 5-7, 125
RB: Gunnar Martin, Polo, Jr., 5-11, 218
RB: Tyler Elledge, Mark Twain, Sr., 5-11, 170
RB: Dalton Wright, Westran, Sr., 5-7, 150
R/E: LaTroy Harper, Hamilton-Penney, Soph., 6-2, 180
R/E: Tanner Sims, Plattsburg, Jr., 5-11, 170
R/E: Garrett Jaegers, Valle Catholic, Sr., 5-11, 165
OL: Josh Underhill, Monroe City, Jr., 6-1, 220
OL: Matthew Skaggs, Valle Catholic, Sr., 6-1, 295
OL: D.J. Gerhart, Marceline, Jr., 5-11, 210
OL: Taron Finnegan, Mark Twain, Jr., 6-3, 235
OL: Jordan Gower, Thayer, Jr., 6-0, 260
K: Devon Kutz, Valle Catholic, Sr., 6-0, 190
Defense
DL: Braydon Pender, Thayer, Sr., 6-2, 185
DL: Jordan Elam, Marceline, Jr., 6-5, 260
DL: Ben Baer, Westran, Sr., 5-10, 245
DL: Colin Ockenfuss, Valle Catholic, Sr., 6-4, 205
LB: Kurtis Meyer, Valle Catholic, Sr., 5-9, 180
LB: Briar Hancock, Paris, Sr., 6-2, 215
LB: Jacob LaSalle, Marionville, Sr., 6-0, 205
LB: Sidney Wear, South Shelby, Sr., 6-2, 205
DB: Cole Wood, Valle Catholic, Jr., 6-2, 170
DB: Chase Morrow, South Shelby, Sr., 5-8, 150
DB: Jordan Hendricks, North Platte, Sr., 5-11, 170
DB: Blake Roberts, Lincoln, Jr., 6-0, 150
P: Drake Childers, Crystal City, Sr., 6-1, 220
Coach of the year: Kent O’Laughlin, Marceline

Second Team
Offense
QB: Jaran Richman, Hamilton-Penney, Jr., 6-2, 185
AP: Dylan Mountain, Skyline, Sr., 6-2, 190
RB: Tristan Huck, Valle Catholic, Jr., 5-10, 180
RB: Troy Powers, Maysville, Jr., 5-7, 167
RB: Chipper Berry, Skyline, Sr., 5-9, 185
R/E: Tanner Wright, Marionville, Sr., 5-11, 175
R/E: Laine Forrest, Paris, Sr., 5-11, 165
R/E: Telly Harper, Hamilton-Penney, Sr., 6-4, 205
OL: Devin Trosper, Hamilton-Penney, Sr., 5-10, 270
OL: Zack Phillips, Polo, Jr., 5-8, 238
OL: Chet Meyer, Valle Catholic, Sr., 6-1, 245
OL: Dalton Larison, West Platte, Sr., 5-10, 200
OL: Derrick Sylvester, Milan, Jr., 6-3, 270
K: Drew Carney, Osceola, Sr., 6-3, 180
Defense
DL: Marek Thompson, Osceola, Sr., 6-4, 270
DL: Garrett Trosper, Hamilton-Penney, Soph., 5-9, 240
DL: Brock Kertz, Valle Catholic, Sr., 5-11, 215
DL: Kobe Burchett, Cass-Midway, Sr., 5-10, 230
LB: Tucker Hargrove, Thayer, Sr., 6-2, 195
LB: Brett Shepardson, West Platte, Sr., 6-1, 200
LB: Kasey McFall, South Harrison, Sr., 6-1, 215
LB: Johnny Lewis, Osceola, Sr., 6-2, 185
DB: Sebastian Grant, Schuyler County, Sr., 6-0, 180
DB: Zach Carney, Osceola, Sr., 5-8, 140
DB: Ryan Slaughter, Scotland County, Jr., 5-6, 145
DB: Austin Sears, Westran, Jr., 5-8, 160
P: Peyton Richards, Cass-Midway, Jr., 6-1, 185

Class 2 First Team
Offense
QB: Colby Rapp, East Buchanan, Sr., 6-1, 180
AP: Aqeel Glass, Lutheran North, Jr., 6-4, 235
RB: Jacob Clay, Brentwood, Jr., 5-8, 185
RB: Danny Embry, Lamar, Sr., 5-11, 200
RB: Matt Whyman, Lamar, Jr., 5-11, 165
R/E: Seth Speichinger, Brookfield, Sr., 6-1, 170
R/E: Cameron Russell-Clemons, Lutheran North, Sr., 5-9, 178
R/E: Carson McCarty, Tolton, Jr., 5-11, 165
OL: Keegan Duncan, Lamar, Sr., 6-0, 220
OL: Rylee Cunningham, Lamar, Sr., 6-0, 240
OL: Daniel Lehenbauer, Palmrya, Jr., 6-2, 225
OL: Noah Olinger, St. Joseph LeBlond, Sr., 6-2, 240
OL: Zeph Smith, Butler, Sr., 6-4, 265
K: Todd Morrow, Lamar, Sr., 5-10, 205
Defense
DL: Matthew Frankenbach, Palmyra, Sr., 6-0, 245
DL: Will Jeffries, Lamar, Jr., 5-10, 240
DL: David Knox, Lutheran North, Sr., 6-1, 305
DL: Zach Gray, Malden, Sr., 6-3, 230
LB: Cale Cornman, MV-Liberty, Sr., 6-3, 235
LB: Jed Stahl, Lamar, Sr., 6-0, 190
LB: Nick Thompson, Malden, Sr., 5-11, 225
LB: Reed McBroom, Brookfield, Sr., 5-11, 220
DB: Tucker Noble, Brookfield, Jr., 6-2, 190
DB: Zac Johnson, East Buchanan, Sr., 6-2, 160
DB: Anthony Wilkerson, Lamar, Jr., 5-11, 175
DB: Luke Hardman, Lamar, Jr., 6-0, 175
P: Sam Schanze, St. Joseph LeBlond, Sr., 6-1, 150
Coach of the year: Scott Bailey, Lamar

Second Team
Offense
QB: Josh Pruett, MV-Liberty, Jr., 6-0, 195
AP: Andrew Schultz, Highland, Jr., 5-10, 165
RB: Naeem Moore, Cardinal Ritter, Sr., 6-0, 205
RB: Kaeden Jenkins, Bowling Green, Sr., 6-0, 185
RB: Eisley Hinton, Lafayette County, Sr., 5-11, 190
R/E: Ross Parke, Summit Christian Academy, Sr., 6-0, 175
R/E: Andrew Raider, MV-Liberty, Sr., 5-8, 160
R/E: Jamon Graham, Clopton, Jr., 5-10, 145
OL: Dylan Bailey, South Callaway, Sr., 5-11, 225
OL: George Jones, North Callaway, Sr., 5-9, 260
OL: Malik Mingo, Lutheran North, Sr., 6-5, 251
OL: Braydon Kirchner, Clark County, Sr., 5-8, 260
OL: Patrick Flesch, Tolton, Sr., 6-1, 290
K: Art Huerta, Brookfield, Sr., 5-11, 240
Defense
DL: Matt Teter, Brookfield, Sr., 6-3, 185
DL: Will Obert, Palmyra, Sr., 6-3, 225
DL: Donnell Sharp, Cardinal Ritter,Soph., 6-1, 210
DL: Brian Hutton, Brentwood, Sr., 6-0, 220
LB: Tanner Phipps, Lamar, Jr., 5-8, 170
LB: Brendan Timbrook, Palmyra, Sr., 6-1, 195
LB: Collin Drummond, Hallsville, Sr., 6-0, 245
LB: Samuel Morton, Strafford, Sr., 6-2, 205
DB: Philip Bland, Palmyra, Sr., 5-10, 185
DB: Colton Hale, Hermann, Sr., 5-8, 160
DB: Kylus Thompson, Malden, Sr., 5-10, 162
DB: Camron Mack, Clark County, Sr., 6-0, 145
P: Bradley Williams, Lutheran St. Charles, Sr., 6-4, 210

Class 3 First Team
Offense
QB: Jordan Hair, Blair Oaks, Sr., 5-8, 170
AP: Jake Bridges, Park Hills-Central, Sr., 5-11, 175
RB: Daron Davis, Hogan Prep Academy, Jr., 6-2, 195
RB: Jake Bain, John Burroughs, Soph., 6-0, 190
RB: Kobe Hardin, Odessa, Sr., 6-0, 200
R/E: Chris Booker, John Burroughs, Sr., 6-1, 170
R/E: CJ Closser, Blair Oaks, Sr., 5-7, 160
R/E: Troy Muse, Wright City, Sr., 5-11, 185
OL: Brennan Kellogg, Oak Grove, Sr., 6-2, 252
OL: Ryan Lincoln, Centralia, Sr., 6-0, 220
OL: Mason Graff, Maryville, Sr., 6-8, 330
OL: Graham Cummings, John Burroughs, Sr., 6-3, 275
OL: Chance Cumpton, Blair Oaks, Sr., 6-2, 205
K: Suleman Burrows, John Burroughs, Jr., 5-9, 160
Defense
DL: William Bradley-King, Hogan Prep Academy, Sr., 6-4, 225
DL: Dustin Piper, Maryville, Sr., 6-2, 250
DL: Joe Tischler, John Burroughs, Jr., 6-2, 230
DL: Sam Hasekamp, Centralia, Jr., 6-2, 240
LB: Brock Hughes, O'Hara, Sr., 5-10, 215
LB: Thomas Bolstad, John Burroughs, Sr., 6-1, 225
LB: Hunter Wilkins, John Burroughs, Sr., 5-9, 190
LB: Drew Harlow, Park Hills-Central, Sr., 6-3, 245
DB: Ronald Smith, John Burroughs, Sr., 6-3, 185
DB: Austin Wilson, Odessa, Sr., 5-8, 155
DB: Adam Schell, Blair Oaks, Sr., 6-1, 180
DB: Carter Otwell, Mountain Grove, Soph., 6-0, 160
P: Jason Edwards, School of the Osage, Jr., 6-0, 170
Coach of the year: John Merritt, John Burroughs

Second Team
Offense
QB: Tyler Foote, John Burroughs, Soph., 6-2, 200
AP: Landon Carrier, Oak Grove, Sr., 6-1, 191
RB: Travis Dean, Fulton, Sr., 6-0, 175
RB: Kyle Ross, Chillicothe, Sr., 6-0, 160
RB: Anthony Roe, Ste. Genevieve, Sr., 5-11, 183
R/E: Skyler Cahill, Aurora, Sr., 6-2, 175
R/E: Radarion Glover, Fulton, Sr., 5-11, 165
R/E: Austin Evans, O'Hara, Sr., 6-1, 185
OL: Morgan Schenck, Ste. Genevieve, Sr., 6-3, 250
OL: Austin Reed, Salem, Sr., 6-4, 217
OL: Graham Baucom, Eldon, Sr., 6-3, 245
OL: Chance Lewis, Odessa, Jr., 5-9, 220
OL: Geritt Montgomery, Aurora, Sr., 6-5, 249
K: Levi Shinn, Eldon, Sr., 6-1, 175
Defense
DL: Mason Husmann, Aurora, Sr., 6-4, 220
DL: Quan Johnson, Kennett, Sr., 5-11, 205
DL: Jase Hollingsworth, Odessa, Jr., 6-4, 275
DL: Alex Turner, Monett, Jr., 6-4, 220
LB: Austin Weygandt, Odessa, Jr., 6-0, 180
LB: Kobe Kaminski, Fulton, Sr., 6-1, 215
LB: Carter Kinkead, Centralia, Jr., 5-6, 150
LB: Austin Brewer, Ste. Genevieve, Sr., 5-9, 175
DB: Jordan Cole, McCluer South-Berkeley, Jr., 6-2, 190
DB: Eil Floyd, Salem, Jr., 6-0, 165
DB: Chandler Franklin, Potosi, Sr., 5-9, 180
DB: Austin Wilson, Odessa, Sr., 5-8, 155
P: Cameron Witt, Monett, Sr., 5-11, 180

Class 4 First Team
Offense
QB: Logan Hinck, Kearney, Sr., 6-0, 175
AP: Cody Schrader, Lutheran South, Soph., 5-9, 200
RB: Keaton Burroughs, Webb City, Sr., 6-0, 195
RB: Marcus Harris, Kearney, Sr., 5-8, 170
RB: Shamar Griffith, Hannibal, Jr., 5-5, 155
R/E: Dyllan Conway, Westminster, Jr., 5-8, 150
R/E: Al Young, Cape Central, Sr., 6-0, 170
R/E: Johnny Scott, Bolivar, Sr., 6-1, 195
OL: Trystan Castillo, Webb City, Sr., 6-3, 280
OL: Dylan Powell, Hannibal, Sr., 6-3, 270
OL: Brandon Gonzales, Kearney, Sr., 6-1, 260
OL: Wyatt Malcom, Westminster, Sr., 6-3, 300
OL: Jett Sexton, West Plains, Sr., 6-8, 280
K: Dawson Goepferich, Kearney Sr., 6-1, 170
Defense
DL: Louis Etuale, Kearney, Sr., 6-0, 280
DL: Chris Smith, Hannibal, Sr., 6-0, 200
DL: Lamarcus Johnson, Cape Central, Sr., 5-11, 310
DL: Zach Courtoise, Kearney, Sr., 5-10, 205
LB: Karsten Ekern, Mexico, Sr., 6-1, 195
LB: Cale Garrett, Kearney, Sr., 6-3, 225
LB: Jake Boyd, Smithville, Sr., 6-0, 200
LB: Kolesen Crane, Webb City, Sr., 6-0, 185
DB: Jerry McBride, Hannibal, Sr., 6-0, 195
DB: Trey Gibson, Webb City, Sr., 6-0, 180
DB: Drew Melaragno, Westminster, Sr., 6-1, 170
DB: Kway'Chon Chisom, Cape Central, Jr., 5-10, 155
P: Zach Davidson, Webb City, Sr., 6-7, 215
Coach of the year: Greg Jones, Kearney

Second Team
Offense
QB: Tyson Roderique, Webb City, Sr., 5-11, 175
AP: Evan Johnson, Westminster, Sr., 6-1, 180
RB: Steve Webb, Westminster, Jr., 6-1, 185
RB: Aaron Harris, Cape Central, Soph., 5-11, 195
RB: Novel Trent, Center, Sr., 5-10, 185
R/E: Brayden Krause, Farmington, Sr., 6-2, 170
R/E: Donnell Williams, Gateway STEM, Sr., 6-2, 185
R/E: Tyler Burrus, Affton, Sr., 6-0, 200
OL: Derek Kohler, Platte County, Jr., 6-3, 240
OL: Casey Vaughn, Cape Central, Sr., 5-8, 260
OL: Tanner Gulick, Harrisonville, Sr., 6-3, 253
OL: Connor Templeton, Mexico, Sr., 6-0, 240
OL: Robert Davis, Westminster, Sr., 6-1, 300
K: Sam Aviles, Smithville, Jr., 6-0, 180
Defense
DL: Zeke Wall, Carl Junction, Soph., 6-1, 245
DL: Jaylen Bohannon, Soldan, Sr., 6-4, 215
DL: Jaylen Lee, Mexico, Sr., 6-0, 215
DL: Ubong Udom, Benton, Sr., 6-3, 265
LB: Kaden Roy, Webb City, Sr., 6-4, 205
LB: Johnny Blankenship, Platte County, Sr., 6-0, 180
LB: Colin Croghan, Priory, Sr., 5-9, 210
LB: Corey Starks, Cape Central, Sr., 6-1, 210
DB: Bobby Sanders, Jennings, Sr., 5-9, 180
DB: Sam Mock, Hillsboro, Sr., 5-11, 175
DB: Anthony Cameron, Clayton, Sr., 5-10, 175
DB: Keandre Bledsoe, University City, Sr., 6-2, 170
P: Zach Maupin,Marshall, Sr., 6-2, 170

Class 5 First Team
Offense
QB: Skylar Thompson, Fort Osage, Sr., 6-3, 195
AP: Dan Morris, Ft. Zumwalt East, Sr., 6-3, 200
RB: Jordan Salima, Truman, Sr., 5-10, 190
RB: Zach Willis, Belton, Sr., 5-7, 185
RB: Anthony Riley, Parkview, Sr., 6-1, 210
R/E: Jaevon McQuitty, Battle, Jr., 6-2, 190
R/E: Harry Ballard, McCluer North, Sr., 6-2, 192
R/E: Luke Montgomery, Glendale, Jr., 6-1, 190
OL: Trent Roller, Fort Osage, Sr., 6-5, 265
OL: Skyler Hale, Republic, Sr., 6-5, 255
OL: Isaac Archer, Lebanon, Sr., 6-6, 275
OL: Zach Birch, Staley, Sr., 6-2, 275
OL: Michael Marfield, Park Hill, Sr., 6-2, 265
K: Logan Tyler, Nixa, Sr., 6-1, 200
Defense
DL: Sima Thomas, Fort Osage, Sr., 5-11, 265
DL: Chester Graves, Park Hill, Jr., 6-5, 230
DL: Brandon Haberstroh, Chaminade, Sr., 6-0, 240
DL: Jerrion Nelson, Battle, Sr., 6-2, 260
LB: Jonah Tuimaseve, Fort Osage, Sr., 6-3, 190
LB: Seven Wilson, Park Hill, Jr., 5-11, 195
LB: Luke Hanley, Chaminade, Sr., 6-0, 205
LB: Eli Ross, Staley, Jr., 6-4, 230
DB: Cade Brister, Ft. Zumwalt North, Jr., 6-1, 185
DB: Anthony Taylor, Liberty North, Sr., 5-9, 155
DB: Roderick Campbell, Chaminade, Sr., 6-0, 180
DB: Bryce Richardson, Fort Osage, Sr., 5-9, 185
P: Beau Baker, Staley, Sr., 6-5, 190

Second Team
Offense
QB: Brevinn Tyler, Battle, Jr., 5-11, 185
AP: Tristen Francisco, Poplar Bluff, Sr., 6-2, 175
RB: Jerney Jones, Republic, Sr., 5-11, 180
RB: Sam Pennington, Summit, Sr., 5-9, 200
RB: Devin Marty, Vianney, Sr., 6-0, 180
R/E: Jeremy Elliott, Jackson, Sr., 6-0, 175
R/E: Bam Gilmore, Summit, Sr., 6-3, 202
R/E: Kentrez Bell, Park Hill, Sr. 6-4, 180
OL: Jacob Olson, St. Joseph Central, Sr., 6-4, 300
OL: Charles Carter, Belton, Sr., 6-4, 260
OL: Michael Thompson, Parkway North, Soph., 6-4, 265
OL: Parker Pitts, Camdenton, Sr., 5-11, 262
OL: Michael Neisler, Liberty North, Jr., 6-0, 240
K: Jack Faron, Parkway North, Jr., 5-9, 170
Defense
DL: Jamarion Johnson, Chaminade, Jr., 6-1, 215
DL: Ryan Dorian, Staley, Sr., 6-4, 235
DL: Sam Roberts, Waynesville, Sr., 6-5, 260
DL: Austin Heatherly, Nixa, Sr., 5-10, 230
LB: Darion Hall, Battle, Sr., 6-3, 245
LB: Steven Haley, Poplar Bluff, Sr., 5-10, 205
LB: Cameron Turner, Hazelwood East, Sr., 5-10, 205
LB: Markail Williams, Pattonville, Sr., 6-3, 205
DB: Jordan Haliburton, Summit, Sr., 6-3, 170
DB: Djimon Colbert, Winnetonka, Jr., 6-3, 215
DB: Taylor Jefferies, Chaminade, Sr., 6-1, 195
DB: Joe Pisoni, Fox, Sr., 6-1, 170
P: Trey Walsh, Washington, Jr., 5-9, 145

Class 6 First Team
Offense
QB: Noah Nigro, Blue Springs South, Sr., 5-11, 175
RB: Tre Bryant, CBC, Sr., 5-11, 205
RB: AJ Taylor, Rockhurst, Sr., 6-0, 195
RB: Malachi Stout, Kickapoo, Sr., 5-6, 170
R/E: Briley Moore-McKinney, Blue Springs South, Sr., 6-4, 215
R/E: Kamryn Babb, CBC, Soph., 6-0, 175
R/E: Brenden Scales, Lafayette, Sr., 6-4, 235
AP: Lamar Anderson, CBC, Sr., 5-10, 185
OL: Nino Schmitt, CBC, Sr., 6-1, 275
OL: Achillies Griffin, Blue Springs South, Sr., 6-1, 265
OL: Josh Johnson, Blue Springs South, Sr., 6-2, 265
OL: Zac Bray, Kickapoo, Sr., 6-3, 295
OL: Chase Berhndt, Lafayette, Sr., 6-5, 310
K: James Sappington, Raymore-Peculiar, Sr., 6-4, 225
Defense
DL: Anthony Payne, Raymore-Peculiar, Jr., 6-3, 265
DL: Chris Stahl, SLUH, Sr., 6-3, 275
DL: Hayden Johnson, Rock Bridge, Sr., 6-3, 255
DL: Miles Taylor, CBC, Sr., 5-7, 250
LB: Tyler Boehm, Lee's Summit West, Sr., 6-2, 215
LB: Adam Cofield, Blue Springs South, Sr., 5-11, 205
LB: Ryan Perkins, Francis Howell, Sr., 6-3, 225
LB: Justin Perkins, Francis Howell, Sr., 6-3, 230
DB: Jake Lamb, Blue Springs South, Sr., 6-0, 180
DB: Mason Pack, Kickapoo, Sr., 6-0, 170
DB: Daniel Isom, SLUH, Sr., 5-10, 171
DB: Dallas Craddieth, Hazelwood Central, Soph., 6-1, 185
P: Jake Reynolds, Lafayette, Sr., 6-0, 175
Coach of the year: Greg Oder, Blue Springs South

Second Team
Offense
QB: Blake Charlton, CBC, Sr., 6-4, 205
RB: Andrew Clair, SLUH, Jr., 5-9, 174
RB: Ethan Staskewicz, Ft. Zumwalt West, Sr., 6-0, 194
RB: Jerod Alton, Kirkwood, Sr., 5-10, 175
R/E: Cameron Hairston, Lee's Summit North, Jr., 6-3, 180
R/E: Colton White, Francis Howell, Sr., 6-2, 195
R/E: Adam Huff, Jefferson City, Jr., 5-10, 180
AP: Tanner Grimm, Lafayette, Sr., 6-2, 205
OL: John Lucero, Raymore-Peculiar, Sr., 6-3, 255
OL: Matt Garrett, Lee's Summit West, Jr., 6-3, 250
OL: Charles Nelson, Jefferson City, Sr., 6-1, 220
OL: Max Daurelle, CBC, Sr., 6-3, 275
OL: Pat Oligschlaeger, Eureka, Sr., 6-6, 305
K: Joshua Scheiderer, Kickapoo, Sr., 5-10, 140
Defense
DL: Tekoah Sage, Jefferson City, Sr., 5-10, 195
DL: Marcell Minnifield, Lee's Summit West, Sr., 6-3, 285
DL: Quan Miller, Kirkwood, Sr., 6-4, 250
DL: Tanner Sobotka, Eureka, Sr., 6-4, 250
LB: Luke Lowry, Kirkwood, Sr., 6-2, 210
LB: Tre Woodring, Kickapoo, Sr., 5-10, 185
LB: Casey Still, Blue Springs, Jr., 6-0, 180
LB: Garret Barnette-Kruger, Rock Bridge, Sr., 6-0, 200
DB: Cole Bell, Blue Springs, Sr., 5-10, 175
DB: Cale Connors, Blue Springs South, Jr., 6-1, 165
DB: Tony Adams, SLUH, Jr., 6-0, 184
DB: Bryce Banks, Rock Bridge, Sr., 6-3, 186
DB: Rashon Davis, CBC, Sr., 6-0, 170
DB: Micah Skebo, Howell Central, Jr., 5-11, 179
DB: Grady Daniels, Timberland, Jr., 6-3, 180
P: J.T. Bohlken, Jefferson City, Sr., 5-11, 180