Missouri Sportswriters and Sportscasters Association 2014 All State Football Teams.

Class 1
First Team
Offense
QB: Connor Basler, Valle Catholic, Jr., 6-0, 162
AP: Zane Jacoby, Westran, Sr., 6-4, 206
RB: Kellen Overstreet, Hamilton Sr., 5-11, 192
RB: Trace Windsor, South Shelby, Sr., 6-0, 180
RB: LeAaron Hicks, Plattsburg, Sr., 6-1, 270
R/E: Garrett Jaegers, Valle Catholic Jr., 6-0, 176
R/E: Parker Howard, Westran, Sr., 5-9, 165
R/E: Laine Forrest, Paris, Jr., 5-10, 160
OL: Ryan Larrick, South Shelby, Sr., 6-1, 265
OL: Brennan Kitchen, Westran, Jr., 6-3, 319
OL: Ethan Fallert, Valle Catholic, Sr., 5-8, 234
OL: Kade Kelly, Skyline, Sr., 6-0, 240
OL:  Josh Riggs, Maysville, Sr., 6-5, 240
K: Raul Palacios, Milan, Sr., 5-7, 135
Defense
DL: Jacob Trautman, Valle Catholic, Sr., 6-4, 226
DL: Clay Dahman, Cass-Midway, Sr., 6-2, 205
DL: Ben Baer, Westran, Jr., 5-10 254
DL: Morgan Wallace, Westran, Sr., 6-1 248
LB: Logan Tucker, Valle Catholic, Sr., 5-9, 161
LB: Sidney Wear, South Shelby, Jr., 6-2, 205
LB: Jake Ingebritson, Westran, Sr., 6-1, 210
LB: Tanner Yahnig, Cass-Midway, Sr., 5-10, 175
DB: Driston Self, Osceola, Sr., 5-11, 170
DB: Justin Donald, Crest Ridge, Sr., 5-9, 170
DB: Slater Stone, Paris, Sr., 6-1, 200
DB: Reid Steiner, Maysville, Sr., 5-10, 160
P: Blake Linebaugh, Marceline, Sr., 5-9, 175
Coach of the year: Judd Naeger, Valle Catholic

Second Team
Offense
QB: Jordan Jack, Miller, Sr., 6-4, 240
AP: Koltyn Schilly, Valle Catholic, Sr., 6-1, 191
RB: Tariq Garner, Monroe City, Sr., 5-8 175
RB: Tanner Wright, Marionville, Jr., 5-10, 170
RB: Wiley Martin, Polo, Sr., 5-9, 230
R/E: Boby Johnson, Miller, Sr., 6-0, 175
R/E: Dallas Self, Osceola, Sr., 6-3, 180
R/E: Matt Oxendale, Milan, Sr., 6-0, 170
OL: Kobe Burchett, Cass-Midway, Jr., 5-10, 220
OL: J.D. Brown, Monroe City, Sr., 5-7, 185
OL:  Tanner Lintner, West Platte, Sr., 6-2, 220
OL:  Mason Misel, Polo, Sr., 6-5, 302
OL: Tim Nienhueser, Santa Fe, Sr., 6-7, 285
K: Devon Kutz, Valle Catholic, Jr., 5-10, 164
Defense
DL: Nick Friend, Valle Catholic, Sr., 6-1, 264
DL: C.J. Graham, Plattsburg, Sr., 5-11, 260
DL: Bodie Eaglen, Milan, Sr., 5-9, 165
DL: August Hayhurst, Paris, Sr., 6-2, 225
LB: Brett Shephardson, West Platte, Jr., 6-0, 180
LB: Tristan Huck, Valle Catholic, So. 5-10, 174
LB: Duane Avila, Marceline, Sr., 5-9, 160
LB: Cole Renick, Crest Ridge, Sr., 5-10, 175
DB: Austin Durbin, South Shelby, Sr., 6-2, 160
DB: Gage Shively, Monroe City, Sr., 5-7, 150
DB: Telly Harper, Hamilton-Penney, Jr., 64-, 175
DB: Austin Corley, Adrian, Sr., 5-11, 170
P: Caleb Pfannkuch, Concordia, Soph., 6-0, 170

Class 2
First Team
Offense
QB: Colby Rapp, East Buchanan, Jr., 6-1, 175
AP: Tripp Tucker, Lamar, Sr., 5-9, 170
RB: Cory Hanger, South Callaway, Sr., 5-10, 160
RB: Dremond Robinson, Malden, Sr., 5-6, 180
RB: Dalton Taylor, Strafford, Sr., 6-0, 175
R/E: Dallas Hester, Strafford, Sr., 6-1, 165
R/E: Seth Speichinger, Brookfield, Jr., 6-0, 157
R/E: Nate Griffin, East Buchanan, Jr., 6-0, 160
OL: John Rice, Lamar, Sr., 6-4, 285
OL: Omar Bailey, Malden, Sr., 6-3, 333
OL: Zach Speckhals, Hermann, Sr., 6-2, 262
OL: Robert Brown, Lutheran North, Jr., 6-2, 290
OL: Ryan Elliott, Brookfield, Sr., 6-4, 291
K: Todd Morrow, Lamar, Jr., 5-11, 190
Defense
DL: Angus Sprenkle, Lamar, Sr., 5-10, 270
DL: Trenton Mooney, Lamar, Sr., 6-5, 255
DL: Matt Frankenbach, Palmyra, Jr., 6-4, 240
DL: Malik Monroe, Caruthersville, Sr., 6-2, 230
LB: Jed Stahl, Lamar, Jr., 6-0, 180
LB: Reed McBroom, Brookfield, Jr., 6-0, 217
LB: Dillon Stone, South Callaway, Jr., 5-10, 225
LB: Samuel Morton, Strafford, Jr., 6-2, 205
DB: Zac Johnson, East Buchanan, Jr., 6-1, 160
DB: Brett McDonald, Lamar, Sr., 6-2, 210
DB: Blaine Wheeler, Lafayette County, Sr., 6-2, 175
DB: Brady Collier, Strafford, Sr., 5-10, 165
P: Kyle Williams, Diamond, Sr., 5-10, 165
Coach of the year: Tim Rulo, South Callaway

Second Team
Offense
QB: Troy Hentges, South Callaway, Sr., 6-0, 180
AP: Carl Thomas Lutheran North Sr., 6-1, 170
RB: Danny Embry, Lamar, Jr., 5-10, 185
RB: Jacob Clay Brentwood, Jr., 5-11, 195
RB: Skyler Creed, Hallsville, Sr., 5-10, 185
R/E: Malcolm Elmore, Lafayette County, Jr., 5-11, 180
R/E: Christian Elliott, Tolton, Sr., 6-1, 200
R/E: Cort Patrick, Bishop LeBlond, Sr., 5-11, 165
OL: Javiel Cooper, Malden, Sr., 5-8, 230
OL: Clayton Buzzard, Lamar, Sr., 6-2, 250
OL: Gabe Hubbard, Holden, Sr., 6-0, 185
OL: Landon Stricklin, Caruthersville, Sr., 6-4, 280
OL: Devon Foote, Herculaneum, Sr., 5-11, 265
K: Art Huerta, Brookfield, Jr., 5-10 244
Defense
DL: Matt Teter, Jr. Brookfield, Jr., 6-3, 175
DL: Connor Haynes, Bishop LeBlond, Sr., 6-1, 235
DL: Luke Horstman, South Callaway, Sr., 6-2, 205
DL: David Knox, Lutheran North, Jr., 6-1, 286
LB: Johnny Brooks, Lamar, Sr., 6-1, 190
LB: Will Tindal, Tolton, Jr., 6-0, 195
LB: Will Obert, Palmyra, Jr., 6-4, 210
LB: Cale Cornman, MV-Liberty, Jr., 6-3, 220
DB: Ben Kluhsman, Lamar, Sr., 6-1, 185
DB: Skyler Kline, Palmyra, Sr., 6-2 170
DB: Justin Baker, Lutheran North, Sr., 5-10, 169
DB: Damien Sapp, Lawson, Jr., 5-9, 176
P: Nick Barnes, Van-Far, Jr., 6-1, 145

Class 3
First Team
Offense
AP: Jaden Barr, California, Sr., 6-0, 180
QB:  Tre Moore, John Burroughs, Sr., 6-2, 185
RB: Brody McMahon, Maryville, Sr., 5-11, 200
RB: John Moten, John Burroughs, Sr., 6-2,   190
RB: Aaron Graham, Oak Grove, Sr., 6-1, 195
R/E: Collin Samuelson, School of the Osage, Jr., 6-4, 185
R/E: Chris Bookeer, John Burroughs, Sr., 6-1, 165
R/E: Zach Drake, O'Hara, Sr., 6-2, 175
OL:  Jacob Cacek, Maryville, Jr., 6-3, 270
OL: Brennon Kellogg, Oak Grove, Jr., 6-2, 237
OL:  Graham Cummings, John Burroughs, Sr., 6-3, 260
OL: Tristan Haltom, Ava, Sr., 6-4, 290
OL: Michael Childress, Monett, Jr., 6-1, 240
K: Scott Jones, Oak Grove, Jr., 5-11, 160
Defense
DL: Colin Bess, Park Hills Central, Sr., 6-6, 235
DL: Dalton Brinegar, Oak Grove, Sr., 5-9, 195
DL: Skyler Thomas, Macon, Sr., 6-3 198
DL: Brad Russell, School of the Osage, Sr., 5-7, 180
LB: Bud Hilburn, Kennett, Sr., 6-2, 225
LB: Michail Winstead, Oak Grove, Sr., 5-11, 191
LB:   Thomas Bolstadt, John Burroughs, Jr., 6-1, 190
LB: Wesley Abramovitz, Monett, Sr., 5-11, 180
LB: Allen Burger, California, Sr., 5-10, 165
DB: Cameron Witt, Monett, Jr., 5-10, 175
DB: DaWaun Johnson, Oak Grove, Sr., 5-9, 190
DB: Landon Mouse, California, Jr., 6-1, 170
DB: Calieb Bennett, Odessa, Sr., 6-2, 190
P: Andrew Whitaker, MMA, Soph., 5-11, 165
Coach of the year: Pat Richard, Oak Grove

Second Team
Offense
QB: Michael Briggs, O'Hara, Sr., 6-1, 205
AP: Jake Bridges, Park Hills Central Jr., 5-10, 162
RB: Blaine Riddle, Potosi, Sr., 5-10, 185
RB: Armand Keely, Orchard Farm, Sr., 5-11, 205
RB: Landon Cairer, Oak Grove, Jr., 6-0, 181
R/E: Nathan Van Slyke, John Burroughs, Sr., 6-5, 225
R/E: Zach Hipsher, Oak Grove, Sr., 6-5, 192
R/E: Tommy Geisinger, St. Pius X, Sr., 6-3, 195
OL: Brendan Weybrew, Maryville, Sr., 6-4, 295
OL:  Dakota Pope, Park Hills Central, Sr., 6-1, 220
OL: Jacob Lewis, Centralia, Sr., 6-1 300
OL:  Michael Peters, John Burroughs, Sr., 6-5, 230
OL: Tristan Beyer, Reeds Spring, Sr., 6-2, 260
K: Brendan Withrow, St. Pius X, Sr., 6-1, 205
Defense
DL: Dustin Piper, Maryville, Jr., 6-2, 225
DL: Brandon Maberry, Park Hills Central, Sr., 6-2, 191
DL: Josh Klipper, Oak Grove, Jr., 5-10, 224
DL: Nathan Squires, California, Sr., 6-2, 265
LB:   Tyler Westerfield, Orchard Farm, Sr., 6-1,     210
LB: William Bradley-King, Hogan Prep Academy, Jr., 6-2, 185
LB: Drew Harlow, Park Hills Central, Jr., 6-2, 210
LB: Caleb Bischoff, Blair Oaks, Sr., 5-9, 185
DB: Ronald Smith, John Burroughs, Jr., 6-3, 190
DB: Brayden Manion, Park Hills Central, Sr., 6-1, 166
DB: Russell Williams, School of the Osage, Jr., 5-11, 165
DB: Josh Kent, Reeds Spring, Sr., 6-4, 185
P: Andrew Carr, Cameron, Sr., 6-1, 175

Class 4
First Team
Offense
QB: Alex Faddoul, Helias, Jr., 6-2, 197
AP Tyson Roderique, Webb City, Jr., 5-11, 165
RB: Charlie Nihart, Smithville, Sr., 5-8, 195
RB:  Drew Lauer, St. Charles West, Sr., 5-11,    185
RB: Keynan Scheurich, Carl Junction, Sr., 5-10, 170
R/E: Hale Hentges, Helias, Sr., 6-5, 235
R/E: Kiante Hardin, Webb City, Sr., 5-10, 175
R/E: Al Young, Cape Central, Jr., 6-0, 170
OL: Dalton Ford, Webb City, Sr., 6-4, 280
OL:  Davondre Love, Affton, Sr., 6-7, 300
OL: Tanner Owen, Kearney, Sr., 6-6, 275
OL: Dylan Powell, Hannibal, Jr., 6-3 260
OL: Brody Buschjost, Helias, Sr., 6-1, 219
K: Dawson Goepferich, Kearney, Jr., 6-0, 160
Defense
DL: Drake Humphrey, Webb City, Sr., 6-2, 235
DL: TJ Pearson, Cape Central, Sr., 6-1, 220
DL: Jacob Babb, Kearney, Sr., 6-2, 230
DL: Blake Wilbers, Helias, Sr., 6-0, 226
LB: Kolsen Crane, Webb City, Jr., 6-1, 175
LB: Chase Johnston, Carl Junction, Sr., 6-4, 228
LB:    Blake RuGraff, St. Charles West, Sr., 6-3, 215
LB:  Cole Sigmund, MICDS, Sr., 5-11, 210
DB: Maquel Harbin, Webb City, Sr., 5-11, 160
DB: Bobby Sanders, Jennings, Jr., 5-8, 175
DB: Jerry McBride, Hannibal, Jr., 6-0, 185
DB: Connor Allen, Kearney, Sr., 6-0, 190
P: Andrew Hayden, Festus, Sr., 5-10, 175
Coach of the year: Nathan Norman, Cape Central

Second Team
Offense
AP Drew Cortez, St. Joseph Lafayette, Sr., 5-11, 190
QB: Blake Hulsety, Union, Sr., 6-1, 180
RB: Braion Owens, Cape Central, Sr., 5-11, 190
RB: Tyler Davison, Webb City, Sr., 5-9, 195
RB:  Chris Walsh, Hillsboro, Sr., 5-9, 185
R/E: Westerband Lindor, Affton, Sr., 6-5, 210
R/E: Preston Martin, St. Joseph Lafayette, Sr., 5-11, 180
R/E: Nick Eads, Union, Sr., 6-3, 180
OL: Trystan Castillo, Webb City, Jr., 6-3, 275
OL: Jalen Flye-Sadler, Cape Central, Sr., 6-7, 310
OL: Tanner Gulick, Harrisonville, Jr., 6-3, 264
OL:  Alex Herrmann, St. Charles West, Sr., 6-4, 255
OL:  Ryan Ochoa, Hillsboro, Sr., 6-1, 268
K: Brayden Krause, Farmington, Jr., 6-1, 165
Defense
DL: Quendarius Bass, St. Joseph Lafayette, Sr., 5-11, 264
DL:  Logan Bell, Borgia, Sr., 6-1, 220
DL:  Justin Creighton, Westminster, Sr., 6-0, 340
DL: Tucker Schlesener, Harrisonville, Sr., 6-1, 237
LB: Matt Wernsing, West Plains, Sr., 6-2, 215
LB: Topher Kilkenny, Platte County, Sr., 6-0, 200
LB:   Michael Weston, Westminster, Sr., 6-0, 180
LB:   George Jochens, Priory, Sr., 6-3, 185
DB: Wyatt Schenker, Harrisonville, Jr., 6-0, 173
DB: Jalen Reddin, Cape Central, Sr., 5-8, 170
DB: Dupree Alexander, Moberly, Sr., 5-11, 170
P: Makenna Cook, Kirksville, Sr., 6-0, 200

Class 5
First Team
Offense
QB: Skylar Thompson, Fort Osage, Jr., 6-3, 185
AP: Shane Barrett, Fort Zumwalt East, Sr., 5-9, 170
RB: Nash Sutherlin, Battle, Sr., 5-10, 170
RB: Josh Martin, Camdenton, Sr., 5-8, 185
RB: Andy Satulla, Rolla, Sr., 5-8, 180
R/E: Connor Ratcliff, Parkview, Sr., 6-0, 185
R/E: Daniel Morris, Fort Zumwalt East, Jr., 6-3, 195
R/E: Nolan Snyder, Vianney, Sr., 6-2, 180
OL: Joe Tuimauga, Park Hill, Sr., 6-0, 260
OL: C.J. Santon, Camdenton, Sr., 6-0, 275
OL:  Matt Sanders, Parkway Central, Sr., 6-3, 240
OL: Tyler Larson, Willard, Sr., 6-2, 245
OL: Anthony Enriquez, Park Hill, Sr., 6-4, 275
K: Jesse Jasso, Winnetonka, Sr., 5-10, 155
Defense
DL: Jerrion Nelson, Battle, Jr., 6-3, 230
DL: Forrest Merrill, Willard, Sr., 6-1, 320
DL: Preston Hobeck, Jackson, Sr., 5-11, 250
DL:  Nate Howard, Ladue, Sr., 6-5, 230
LB: Josh Tuimaseve, Fort Osage, Sr., 5-11, 210
LB: Marshall Willingham, Battle, Sr., 5-11, 210
LB: Jacob Watkins, Nixa, Sr., 6-3, 240
LB: Carter Anchors, Park Hill, Sr., 6-1, 190
DB: KiAndre Pugh, Liberty North, Sr., 5-10, 175
DB: Marquise Doherty, Winnetonka, Sr., 6-1, 200
DB: Chase Williams, Winnetonka, Sr., 5-10, 185
DB: Cameron Hilton, Webster Groves, Sr., 6-1, 175
P: Jack Fox, Ladue, Sr., 6-2, 200
Coach of the year: Justin Conyers, Battle

Second Team
Offense
QB: Dante Vandeven, Jackson, Sr., 6-2, 190
AP: Logan Tyler, Nixa, Jr., 6-0, 190
RB: Hunter Yeargan, Willard, Jr., 5-10, 210
RB: Jesse McBee, Fort Osage, Sr., 6-0, 185
RB:  Deon Lewis, Fort Zumwalt North, Sr., 5-9, 200
R/E: Tyler Ralston, Carthage, Jr., 6-2, 210
R/E: Jake Stroker, Pattonville, Sr., 6-3, 190
R/E: Chandler Collins, Glendale, Sr., 6-4, 220
OL: Henry Brownell, Camdenton, Sr., 6-2, 305
OL: Marcus Lowery, Ft. Zumwalt North, Sr., 6-0, 230
OL: Steven Anderson, Fort Osage, Sr., 6-0, 285
OL: Connor Massey, Ozark, Sr., 6-5, 304
OL:  Mark Abegg, Webster Groves, Sr., 6-2, 265
K: Parker Sampson, Park Hill, Soph., 6-0, 170
Defense
DL: Kyle Markway, Vianney, Sr., 6-5, 235
DL: Sima Thomas, Fort Osage, Jr., 5-11, 270
DL: Chester Graves, Park Hill, Soph., 6-4, 215
DL: Chandler Anderson, Battle, Sr., 6-2, 230
LB: Sal Silvio, Liberty North, Sr., 5-10, 210
LB: Dacey Brister, Fort Zumwalt North, Jr., 6-0, 195
LB: Eli Ross, Staley, Soph., 6-4, 230
LB: Cameron Turner, Hazelwood East, Jr., 5-11, 210
DB: Alex Derryberry, Carthage, Jr., 5-11, 160
DB: Robert Richmond, Willard, Sr., 6-0, 195
DB: Jourden Riley, Nixa, Sr., 5-9, 160
DB: Roderick Campbell, Chaminade, Jr., 6-0, 175
P: Sam Frelich, Chaminade, Sr., 6-1, 205

Class 6
First Team
Offense
QB: Drew Lock, Lee's Summit, Sr., 6-4, 205
AP: TJ Green, Rockhurst, Sr., 6-1, 195
RB:   Sutton Smith, Francis Howell, Sr., 6-1, 205
RB: Isaiah Truss, Raymore-Peculiar, Sr., 5-9, 185
RB:   Calen Taylor, CBC, Sr., 5-7, 160
R/E: Alex Ofodile, Rock Bridge, Sr., 6-3, 200
R/E: Zach Mitchell, Lee's Summit, Jr., 6-1, 175
R/E: Mike Million, CBC, Sr., 5-9, 170
OL: Jacob Kerns, Rockhurst, Sr., 6-5, 275
OL:  Aaron Callaway, Francis Howell, Sr., 6-5, 295
OL:  Robert Taylor, Kirkwood, Sr., 6-2, 305
OL:  John Chamberlin, CBC, Sr., 6-3, 295
OL: Ben Sinclair, Raymore-Peculiar, Sr., 6-1, 275
K: Dallas Hile, Raymore-Peculiar, Sr., 5-9, 170
Defense
DL: Carlos Davis, Blue Springs, Sr., 6-3, 275
DL:  Khalil Davis, Blue Springs, Sr., 6-3, 270
DL:  Kevin Williams, CBC, Sr., 6-0, 240
DL: CJ Donaldson, Raymore-Peculiar, Sr., 6-3, 285
LB: Ryan Perkins, Francis Howell, Jr., 6-3, 220
LB:   Mike Jones, CBC, Sr., 5-10, 185
LB: Luke Ritter, Rockhurst, Sr., 6-0, 190
LB: Travis Burris, Jefferson City, Sr., 6-1, 215
DB: Eric Carrera, CBC, Sr., 6-1, 190
DB: Daniel Shelton, Eureka, Sr., 6-1, 190
DB: Dylan Bruce, Fort Zumwalt West, Sr., 5-10, 185
DB: Baylee Custer, Raymore-Peculiar, Jr., 5-10, 180
P: J.T. Bohlken, Jefferson City, Jr., 5-8, 140
Coach of the year: Scott Pingel, CBC

Second Team
Offense
QB:  Mike Glass, Hazelwood Central, Sr., 5-11, 175
AP: Skyler Duley, Joplin, Sr., 6-0, 200
RB: Tony Grant, Kickapoo, Sr., 5-10, 195
RB: Cobi Bissell, Blue Springs, Jr., 5-9, 185
RB: Tre Bryant, CBC, Jr., 5-10, 190
R/E: Terrance Sanders, Blue Springs, Jr., 5-10, 160
R/E: Will Bazzle, Rockhurst, Sr., 6-2, 180
R/E: Lance Boehm, Rockhurst, Sr., 6-0, 175
OL: Jonah Dubinski, Rock Bridge, Sr., 6-2, 275
OL: Christian Boyles, Blue Springs South, Sr., 6-0, 250
OL:  John McNamara, Lindbergh, Sr., 6-8, 325
OL:  Danny Williams, Timberland, Sr., 6-3, 305
OL: Tydarrius Griffin, Hazelwood West, Sr., 6-1, 265
K: Bo Highfill, Eureka, 5-11, 160
Defense
DL: Ben Harris, Raymore-Peculiar, Sr., 6-5, 245
DL: Jake Summers, Eureka, Sr., 6-3, 255
DL: Quintin Wynn, CBC, Sr., 6-2, 210
DL: Spencer Chipley, SLUH, Sr., 6-4, 244
LB: Chase Overton, Lee's Summit North, Sr., 5-9, 200
LB: Justin Perkins, Francis Howell, Jr., 6-3, 225
LB: Tyler Nelson, Lee's Summit West, Sr., 6-0, 215
LB: David Dye, Blue Springs South, Sr., 5-9, 195
DB: Damian Baker, CBC, Sr., 5-11, 190
DB: Mason Pack, Kickapoo, Jr., 6-0, 170
DB: Keeyon Incle, Blue Springs South, Sr., 5-11, 165
DB: Jake Handley, Lee's Summit North, Sr., 5-10, 180
P: Luke Theis, Lee's Summit West, Sr., 6-3, 195