Missouri Basketball Coaches Association members announce their 2017 All State boys basketball teams...
Class 1 Boys – 2016-2017
Name                School                  Class                 Coach
Ryan Young       Meadville              Senior                Drew Nier
Drentrell Beard  Scott Co Cent.     Senior                Matt Cline
Armanni Vermillion      Advance      Junior          Bubba Wheatley
Dawson Mayo     Advance              Senior           Bubba Wheatley
Alex Lehman       Bradleyville          Senior           Josh Hume
Logan Thomazin   Walnut Grove    Junior            Darin Meinders
Marcus Wright       Greenfield          Junior            Preston Hyde
Gage Thompson    Montrose           Senior          Gil Hanlan
Dillion Meyer          Hermitage          Senior           Joe Nicholson
Zac Sutt                 Wheatland         Senior           Brian Pearson
Ryan Dove            Green Ridge      Senior           Jason Cannon
Jake Neal              Otterville            Senior           Scott Gemes
Kennedy Davis      Glasgow           Senior            Mick Cropp
Ross Kendrick       Prairie Home    Senior         Dalton Armontrout
Aaron Brandt          Chamois          Junior          Kyle Burkett
Craig Lewis            Winston           Senior          Eric Lewis
Drake Kinsella       Worth County   Junior          Bryce Schafer
Ryan Hughes         North Andrew    Junior           Del Morley
Caleb Patterson     North Andrew    Junior           Del Morley
Cade Allee             Worth County     Junior        Bryce Schafer
CLASS 1 Coach of the Year: Del Morley, North Andrew
Player of the Year: Logan Thomazin, Walnut Grove

Class 2 Boys – 2016-2017
Name                     School                Class                 Coach
Garrett Francis       Salisbury           Senior               Kenny Wyatt
Dalton Hayes         Crane                 Senior              Craig Campbell
Max Priggel            Oran                   Senior              Joe Shoemaker
Jacob Shoemaker  Oran                  Sophomore      Joe Shoemaker
Cade Combs         Harrisburg         Junior                Steve Combs
Trent Lyles       Sedalia Sacred Heart  Junior            Steve Goodwin
Deric Jones        Hartville                Senior                Brett Reed
Julius Walker     Greenwood           Senior                Darren Taylor
Carter Halley         Iberia                 Junior                 Steve Scholfield
Drew Apsher         Smithon            Senior                Rich Pond
Duncan Hughes  Wellington-Napoleon Senior         Todd Shannon
Hunter Scaggs   Mid-Buchanan       Junior               Bryce Kemper
Dune Piper           Hartville               Senior               Brett Reed
Marshon Morrisey   Ellington            Senior              Jeremy Peterson
Zyman Langley       Thayer              Senior               Matt Pitts
Lance Logsdon       Canton             Junior               Andy Anderson
Jak Kitchens           New Bloomfield Junior             Tim Gilmore
Brendan Gray           Harrisburg        Senior            Steve Combs
Darius Jones           Hayti                 Junior             Aaron Bidewell
Brad Hailey             Stanberry          Junior             Mick Groomer
Coach of the Year: Joe Shoemaker, Oran
Player of the Year: Max Priggel, Oran

Class 3 Boys – 2016-2017
Name                      School               Class              Coach
Torrence Watson    Whitfield             Junior              Mike Potsou
Jacob Gilyard         Barstow              Senior             Billy Thomas
Chandler Bevans   Clark County      Junior              Adam Rung
Damien Daniels     Hogan Prep        Junior              Steve Stitzer
Ryan Warren         Northwest Acad. Senior             Gerald Jones
Mardareyon Clark   Charleston           Junior            Danny Farmer
Will Rogers           Saxony Lutheran Junior              Kevin Williams
Jared Phillips        Cardinal Ritter     Junior              Randy Reed
Chase Parrish     Montg. County        Senior            Ron Lebel
Isiah Wilson         Tolton Catholic      Junior            Jeremy Osborne
Steven Brandt      Fatima                  Senior            Ryan Robertson
Riley Lang            Boonville               Senior             Scott Floyd
Nathan Wilson      Licking                  Senior            Ben Glasgow
Trey Collins          Mountain Grove     Senior           Duane Hiler
Garrett Kesterson Fair Grove            Senior            Tim Brown
Arinze Mgbemena  KC O’Hara          Senior            Mark Scanlon
Cody Glenn             Lawson              Senior             Brad Smith
John Zimmerman   Maryville              Senior             Matt Stoecklein
Sam Stichnote        So. Boone          Senior            Andy Jahnsen
Latroy Harper        Hamliton-Penney  Junior          Rick Ross
Coach of the Year: Mike Potsou, Whitfield
Player of the Year: Jacob Gilyard, Barstow

Class 4 Boys – 2016-2017
Name                       School                 Class                Coach
Brandon Emmert      Bolivar                 Senior             Robby Hoegh
Fred Thatch              Sikeston              Junior              Gregg Holifield
Levi Stockard           Vashon                 Senior             Tony Irons
Wyatt Yess               Parkway West     Senior             John Wright
Daniel Farris            Vashon                 Senior             Tony Irons
Caleb Bennett         St. Joe Lafayette   Senior             Ryan Nichols
Gaven Pinkley         Hillsboro               Junior               Dan Johnson
Conley Garrison     Bolivar                   Senior              Robby Hoegh
Landon Harrison     Helias Catholic      Junior              Josh Buffington
Jordan Lathan         Grandview KC      Junior               Reggie Morris
Clay Gayman          Nevada                  Junior               Shawn Gray
Dylan Ritz               Kearney                Senior              Kirk Stegeman
Saxton Thuston      St. Joe Benton       Senior             Gary Belcher
Antonio Burks         St. Mary’s               Junior              Kelvin Lee
Kyle Younge           Jennings                Junior               Travis Wallace
Frank Kamgain      KC Center              Senior              LeDale Wooten
Sevon Witt             Raytown South       Junior               Aaron Ihm
Jake Salisbury       Grain Valley            Senior              Andy Herbert
Jared Woodcock   Sullivan                  Senior               Dino McKinney
DeAndre Campbell Parkway Central   Junior               Rick Kirby
Coach of the Year: Tony Irons, Vashon
Player of the Year: Daniel Farris, Vashon

 Class 5 Boys – 2016-2017
Name                       School                   Class               Coach
Courtney Ramey      Webster Groves    Junior            Jay Blossom
Brandon McKissic    SLUH                     Senior            Erwin Claggett
Jared Ridder            Kickapoo                Senior             Dick Rippee
Elijah Childs             Lee’s Summit W.   Senior           Michael Schieber
Monty Johal             Glendale                 Junior            Brian McTague
Karrington Davis      Chaminade           Junior             Frank Bennett
Jericole Helloms      Chaminade            Junior            Frank Bennett
Cameron Davis       Kickapoo               Senior             Dick Rippee
Isiaih Mosley            Rock Bridge          Sophomore    Jim Scanlon
Carte’are Gordon     Webster Groves    Junior            Jay Blossom
Ochai Agbasi           Oak Park                Junior            Brennan Scanlon
Christian Bundy       Nixa                        Senior            Jay Osborne
Treydon Rackley      Republic                Senior            Trevyor Fischer
Destan Williams       Pattonville             Senior             Kelly Thames
Kale Catchings         CBC                     Junior             Justin Tatum
Shaun Williams       Haz.Central           Junior              Josh Martin
Eysan Wiley             Rock Bridge          Senior            Jim Scanlon
Jalen Lewis               Liberty                  Junior              Roger Stirtz
Lamel Robinson       Park Hill South      Sophomore    Danny Parra
Trae Meny                 Battle                   Junior              Brian Meny
Coach of the Year: Jay Blossom, Webster Groves
Player of the Year: Jared Ridder, Kickapoo